W najstarszym miejscu kultu w Jeleniej Górze, czyli Bazylice Mniejszej św. Erazma i Pankracego, prowadzone są obecnie prace renowacyjne. Świątynia ta, będąca prawdziwym skarbem tego miasta, dzięki tym działaniom odzyskuje swój dawny blask. Wartość inwestycji w ten zabytkowy obiekt wynosi 2 900 000 złotych.
Środki na realizację tego projektu pochodzą głównie z Rządowego Programu Ochrony Zabytków, jednak znaczny wkład ma także Miasto Jelenia Góra, które finansowo wspiera te prace.
Prace konserwatorskie w Bazylice Mniejszej św. Erazma i Pankracego podzielone są na trzy etapy. Pierwszym z nich jest renowacja elewacji, która obejmuje zarówno techniczne jak i estetyczne prace konserwatorskie tynków. Kolejnym krokiem są prace przy epitafiach, relikwiarzu, zamurowanym portalu na ścianie i kruchcie, które znajdują się na elewacjach Bazyliki. Trzecim etapem są natomiast prace związane z izolacją pionową ścian fundamentowych, które wykonane będą wraz z drenażem opaskowym.
Budowlaną część prac renowacyjnych realizuje Przedsiębiorstwo Usługowo-Budowlane „KAJA” Krzysztof Jamrożek z Janówka. Natomiast firmą odpowiedzialną za konserwację zabytków jest Jerzy Kowalski- Konserwacja Dzieł Sztuki z Krakowa.